Liderul separatist al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, și-a exprimat încrederea în autoritățile de la Chișinău și în președinta Maia Sandu că nu doresc o soluționare militară a diferendului transnistrean. Declarațiile au fost făcute pe fundalul afirmațiilor tot mai frecvente ale oficialilor ruși despre o presupusă amenințare din partea Moldovei.

Anterior, secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, Serghei Șoigu, a acuzat Chișinăul că încearcă să elimine din regiune Grupul Operativ al Trupelor Ruse. Oficialul rus a amenințat că Moscova va folosi toate metodele disponibile pentru a-și proteja cetățenii din Transnistria.