Ana Revenco, directoarea Centrului pentru Comunicare Strategică și Combatere a Dezinformării, a explicat la evenimentul Reinvent Moldova 2.0 că dezinformarea rusească nu se bazează pe falsuri spectaculoase, ci pe crearea de dezamăgire și lipsă de speranță în rândul cetățenilor.

Potrivit fostei ministre de Interne, principalul obiectiv al propagandei nu este să convingă că Rusia este bună și Europa rea, ci să demobilizeze oamenii și să le slăbească încrederea în capacitatea lor de acțiune. Aceasta urmărește dezangajarea civică prin transmiterea sentimentului că "nimic nu merge, nimeni nimic nu face".