Producătorii locali, inclusiv din industria zahărului, se plâng că importurile din Rusia și Belarus le afectează grav activitatea. Ministrul a subliniat că este nevoie de o decizie fermă pentru a curma această situație, în condițiile în care Moldova iese din CSI și se aliniază sancțiunilor europene.