Ministrul Apărării Anatolie Nosatîi a anunțat că efectivul Armatei Naționale va fi mărit de la 6500 la 8500 militari, conform Strategiei militare adoptate în octombrie 2025. Creșterea va fi graduală și are ca scop să asigure o structură militară capabilă să-și îndeplinească misiunile