Administrația de la Chișinău pregătește măsuri legislative pentru a împiedica persoanele condamnate să părăsească țara prin regiunea transnistreană. Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a anunțat crearea unui grup de lucru care include reprezentanți ai Procuraturii Generale pentru identificarea soluțiilor. Măsura vine după ce mai mulți condamnați în dosare de rezonanță, inclusiv foștii deputați Alexandr Nesterovschi și Irina Lozova, ex-șeful Poliției Alexandru Pînzari și fostul președinte al Adunării Populare din Găgăuzia, sunt de negăsit și se presupune că ar fi părăsit țara prin Transnistria