Monumentul lui Lenin din complexul Moldexpo din Chișinău a fost vandalizat în cursul nopții. Persoane necunoscute au scris cu vopsea mesajul „Basarabia este România" și au desenat un simbol nazist pe monument. Poliția s-a autosesizat și a deschis dosar penal