Gavrilița: Pentru primării este recomandare.

Moratoriul asupra angajărilor în sectorul bugetar a fost introdus prima dată în decembrie 2018 de ministrul finanțelor Ion Chicu, devenind ulterior o practică anuală. Acesta nu interzice angajările suplimentare, ci impune doar o argumentare suficientă a necesității și o coordonare suplimentară a deciziei. În realitate, majoritatea instituțiilor nu reușesc să suplinească nici măcar funcțiile vacante existente. Pentru primării și alte instituții publice autonome, această normă are caracter de recomandare, astfel încât nu împiedică primarii să-și desfășoare activitatea normal.