Comisia Europeană anunță oficial că le va permite producătorilor auto ca, după 2035, cel mult 10% din totalul autoturismelor pe care le fabrică să aibă motoare pe benzină sau motorină. Marii producători europeni de autovehicule salută decizia UE de a permite, în mod limitat, producția de mașini pe benzină și motorină și după anul 2035. Doar Volvo (deținut de chinezi) spune că Europa “caută câștiguri pe termen scurt, slăbind angajamentele pe termen lung”
:::