LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🇺🇸

🇮🇱 Trump anunță la Tel Aviv dezarmarea Hamasului și sfârșitul războiului: „Un nou început” în discursul său în Knesset

13 octombrie 2025, 12:58 · sursa: ziarulnational.md ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
📊

Stratcom: Restmedia, parte a unei campanii coordonate de propagandă pro-rusă care vizează și R. Moldova. Acest raport evidențiază importanța conștientizării manipulărilor mediatice. Lansat în iunie, site-ul Restmedia a fost semnalat de Stratcom ca parte a unei operațiuni pro-ruse. În mai puțin de patru luni, a publicat 23 de articole despre R. Moldova, promovate masiv de conturi automate și rețele afiliate propagandei Kremlinului. Link

13 octombrie 2025, 12:58

Textul articolelor este perfect aliniat cu narațiunile Kremlinului și este amplificat artificial pe rețele de conturi de tip bot sau troll, care redistribuie materialele în mod sincronizat și în mai multe limbi, într-un interval scurt de timp. Stratcom a identificat că, de la începutul lunii iunie, pseudo-investigațiile Restmedia au fost distribuite de cel puțin 1.128 de ori de aproximativ 700 de conturi de X, care au un număr total de 12.291.843 de urmăritori și au acumulat 2.371.249 de interacțiuni.

sursa: tv8.md ↗ Sursă 🔗 Link
🌊

Furie la Moscova: fiul purtătorului de cuvânt al lui Putin implicat în scandaluri în vacanță, în timp ce susținea că luptă pe front. Link

13 octombrie 2025, 12:58

:::

sursa: realitatea.md ↗ Sursă 🔗 Link
📺

Investigație TV8: Blocul „Alternativa” - Campanie pe banii bugetarilor

13 octombrie 2025, 12:58

Chiar din prima săptămână de campanie au fost mobilizați activ angajații întreprinderilor municipale din Chișinău. Zeci de oameni, de la directori până la simpli lucrători, au mers organizat la sediul MAN și au donat bani cash. Donațiile au fost făcute pe 30 și 31 august, zile de weekend și de sărbătoare.

Cei mai darnici au fost angajații de la Regia Autosalubritate, întreprinderea municipală de evacuare a gunoiului din oraș. 18 muncitori, de la director, șefi de secție și până la specialista responsabilă de SMM, au donat majoritatea câte 16 mii de lei. În ultima săptămână de campanie, încă 9 angajați Autosalubritate au făcut donații generoase către Blocul condus de primar. Sumele donate reprezintă aproape salariul mediu pe o lună la această întreprindere.

În pofida mobilizării exemplare de la Autosalubritate, imediat după alegeri, directorul întreprinderii Igor Gârlea a fost demis subit de primarul Ion Ceban, printr-o postare pe Facebook.

O situație similară a fost și la Regia Transport Electric (RTEC). Aici, pentru cheltuielile de campanie ale Blocului Alternativa au pus mână de la mână de la director, până la zugravi, spălătorese și lăcătuși. În primul weekend de campanie, au dat cu donațiile șefii de la întreprindere, între 7 și 15 mii de lei.

sursa: tv8.md ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale