🇮🇱 Trump anunță la Tel Aviv dezarmarea Hamasului și sfârșitul războiului: „Un nou început” în discursul său în Knesset
Furie la Moscova: fiul purtătorului de cuvânt al lui Putin implicat în scandaluri în vacanță, în timp ce susținea că luptă pe front. Link
:::
Investigație TV8: Blocul „Alternativa” - Campanie pe banii bugetarilor
Chiar din prima săptămână de campanie au fost mobilizați activ angajații întreprinderilor municipale din Chișinău. Zeci de oameni, de la directori până la simpli lucrători, au mers organizat la sediul MAN și au donat bani cash. Donațiile au fost făcute pe 30 și 31 august, zile de weekend și de sărbătoare.
Cei mai darnici au fost angajații de la Regia Autosalubritate, întreprinderea municipală de evacuare a gunoiului din oraș. 18 muncitori, de la director, șefi de secție și până la specialista responsabilă de SMM, au donat majoritatea câte 16 mii de lei. În ultima săptămână de campanie, încă 9 angajați Autosalubritate au făcut donații generoase către Blocul condus de primar. Sumele donate reprezintă aproape salariul mediu pe o lună la această întreprindere.
În pofida mobilizării exemplare de la Autosalubritate, imediat după alegeri, directorul întreprinderii Igor Gârlea a fost demis subit de primarul Ion Ceban, printr-o postare pe Facebook.
O situație similară a fost și la Regia Transport Electric (RTEC). Aici, pentru cheltuielile de campanie ale Blocului Alternativa au pus mână de la mână de la director, până la zugravi, spălătorese și lăcătuși. În primul weekend de campanie, au dat cu donațiile șefii de la întreprindere, între 7 și 15 mii de lei.