Pe 23 august s-au împlinit 86 de ani de la semnarea Pactului Ribbentrop-Molotov – un act prin Basarabia a fost ruptă de lumea civilizată și anexată la URSS
Consecințele au fost tragice: milioane de oameni au fost dezrădăcinați, trimiși în lagăre sau uciși, iar în Republica Moldova generații întregi au trecut prin deportări, foamete, frică și lipsuri.