Reacția Doinei Nistor, ministră a Economiei: ieri seară am fost informați că, începând cu 1 august 2025, Statele Unite ale Americii vor aplica un tarif vamal de 25% pentru produsele din Republica Moldova, mai mic decât cel propus inițial de Guvernul american în urmă cu trei luni, de 31%.
Decizia vine într-un context comercial global complicat, iar Guvernul a făcut demersurile necesare pentru a avea un impact minim al schimbării politicii comerciale a SUA. Astfel, în ultimele luni, am avut consultări directe cu exportatorii moldoveni care activează pe piața americană și am purtat discuții diplomatice și tehnice cu autoritățile americane, inclusiv cu reprezentanții U.S. Trade Representative (USTR).
SUA s-au aflat anul trecut pe locul 14 (cu 2,5%) în topul partenerilor noștri comerciali. În același timp, în ultimele luni, exporturile noastre către SUA au scăzut cu 40%.
Vom continua dialogul cu autoritățile americane, dar și discuțiile cu producătorii locali, astfel încât să identificăm cele mai viabile opțiuni pentru menținerea competitivității pe piața externă.
În paralel, explorăm piețe alternative de export, în special în Uniunea Europeană, unde sunt direcționate deja 3 din 4 produse moldovenești.
Moldova, în grupul țărilor pentru care Trump introduce tarife de 25% la exporturile în SUA. Taxe de 25% au mai fost impuse Tunisiei, Kazahstanului, Japoniei și Malaysiei