LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🇪🇺 Extern

Viktor Orban cere demisia președintei Comisiei Europene Ursula von der Leyen

10 iulie 2025, 07:57 · sursa: realitatea.md ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
🔴

Interdicțiile pentru Ceban, Morari și Tarlev:

10 iulie 2025, 07:57

Ministra de Externe a României, Oana Țoiu: Interdicția impusă lui Ceban a fost cerința și propunerea statului român

Postarea lui Ceban de ieri de pe facebook a fost apreciată inclusiv de 96 de vietnamezi

Dodon sare în apărarea lui Ceban: Ceea ce s-a întâmplat ieri este grav. Este semnalul unei degradări a democrației, a libertăților și a drepturilor omului în Uniunea Europeană. Idealul UE este un mit care s-a spart. Abuzul exercitat asupra primarului general Ion Ceban și asupra altor cetățeni moldoveni, este o dovadă în plus că Uniunea Europeană nu mai este ceea ce-a fost odată.

sursa: cotidianul.md ↗ Sursă 🔗 Link
💡

IGPF, despre activitatea Anastasiei Nichita în cadrul instituției: „Relațiile de munca sunt suspendate”, după ce a anunțat că se implică în politică, pe lista PAS

10 iulie 2025, 07:57
sursa: agora.md ↗ Sursă 🔗 Link
🇺🇸

Moldova, în grupul țărilor pentru care Trump introduce tarife de 25% la exporturile în SUA. Taxe de 25% au mai fost impuse Tunisiei, Kazahstanului, Japoniei și Malaysiei

10 iulie 2025, 07:57

Reacția Doinei Nistor, ministră a Economiei: ieri seară am fost informați că, începând cu 1 august 2025, Statele Unite ale Americii vor aplica un tarif vamal de 25% pentru produsele din Republica Moldova, mai mic decât cel propus inițial de Guvernul american în urmă cu trei luni, de 31%.

Decizia vine într-un context comercial global complicat, iar Guvernul a făcut demersurile necesare pentru a avea un impact minim al schimbării politicii comerciale a SUA. Astfel, în ultimele luni, am avut consultări directe cu exportatorii moldoveni care activează pe piața americană și am purtat discuții diplomatice și tehnice cu autoritățile americane, inclusiv cu reprezentanții U.S. Trade Representative (USTR).

SUA s-au aflat anul trecut pe locul 14 (cu 2,5%) în topul partenerilor noștri comerciali. În același timp, în ultimele luni, exporturile noastre către SUA au scăzut cu 40%.
Vom continua dialogul cu autoritățile americane, dar și discuțiile cu producătorii locali, astfel încât să identificăm cele mai viabile opțiuni pentru menținerea competitivității pe piața externă.
În paralel, explorăm piețe alternative de export, în special în Uniunea Europeană, unde sunt direcționate deja 3 din 4 produse moldovenești.

Moldova, în grupul țărilor pentru care Trump introduce tarife de 25% la exporturile în SUA. Taxe de 25% au mai fost impuse Tunisiei, Kazahstanului, Japoniei și Malaysiei
🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale