Decizie grea în România: Cresc taxele și se scumpește viața, după ce guvernul PSD-PNL în frunte cu Ciolacul s-au împrumutat într-o veselie anul trecut pentru a face scor bun la alegeri. Noul premier Ilie Bolojan a anunțat creșterea taxelor, măsuri fără care spune că economia nu ar rezista:
De luna viitoare crește cota standard de TVA, de la 19% la 21%;
De la 1 ianuarie 2026, se vor aplica: - Impozitul pe dividende va crește de la 10% la 16%; - Pensiile și salariile din sectorul public vor rămâne plafonate, după ce în 2024 au crescut cu 20%, salariile, și cu peste 30% pensiile.
Consiliul Municipal Chișinău (CMC) a votat în ianuarie 2025 un amendament pentru anularea taxei de salubrizare pentru anul 2025. Cu toate acestea, taxa de 120 de lei anual pentru fiecare membru al gospodăriei trebuie achitată în continuare, deoarece decizia de anulare nu a fost semnată și implementată de Cabinetul Primarului Ion Ceban, care s-ar fi opus deciziei.
Subdiviziunile subordanate edilului au menținut taxa, invocând lipsa unui mecanism legal pentru restituirea sumelor sau pentru anularea efectivă a taxei, iar avizele de plată au fost emise în continuare.
Taxa de salubrizare este de 10 lei lunar (120 lei anual) pentru fiecare persoană înscrisă la adresa de domiciliu, iar termenul de plată este 31 iulie 2025. Plata se poate face la oficiile poștale, bănci sau online