1️⃣ Eu, de exemplu, am rămas stupefiată când am auzit asta. Nu, desigur, înțelegeam că nu suntem o prioritate în agendă, dar chiar așa? Pardon, asta este foarte, foarte grav.
2️⃣ Nu vi se pare ciudat că, mergând spre UE, Moldova pierde, să zicem, căile ferate în fiecare an. Asta nu cumva se întâmplă din cauza incompetenței celor care sunt la conducere?
3️⃣ Ce să mai vorbim de pensionari, eu merg prin magazine și văd cât e de scump. Cumpărături de primă necesitate — Doamne ferește!
4️⃣ Ne-am convins de asta deja de patru ani, zi de zi vedem acest lucru. Și ce ne va aduce nouă toată această poveste? Așa cum a spus domnul Demidețchi — ei bine, doamna Nistor va fi bine, la dânsa totul va fi bine (despre ministra Economiei)
Din aceeași ediție
Cum "era cenzurată și se făceau presiuni" asupra Yuliei Fiodorova, cea care a anunțat că părăsește postul Exclusiv TV controlat de socialistul Corneliu Furculiță
Consiliul Audiovizualului a publicat azi raportul monitorizării realizat la mai multe televiziuni, inclusiv la ExclusivTV. În monitorizare se arată cum ~~era presată~~ modera Fiodorova emisiunile. Potrivit textului, în cadrul programulului ei, de multe ori "punctele de vedere opuse au fost fie absente, fie ridiculizate, declarații citite ironic și urmate de comentarii personale ale moderatoarei (ex. „Ускорение реформ… добьет экономию”). Totodată moderatoarea a exprimat opinii personale (ex. „Покупки первой необходимости, Doamne ferește!”) și întrebări tendențioase care amplifică acuzațiile invitaților. Sarcasmul folosit de moderatoare și invitați (ex
„экономика в блестящем состоянии”) transformă aceste critici în instrumente de discreditare, mai degrabă decât în analize obiective. Această abordare compromite formarea liberă și informată a opiniilor publicului, mai ales în contextul în care subiectele abordate sunt de interes public, polarizând audiența și alimentând neîncrederea în autorități printr-un discurs speculativ și dezechilibrat", se spune în raport.