Consiliul Audiovizualului a publicat azi raportul monitorizării realizat la mai multe televiziuni, inclusiv la ExclusivTV. În monitorizare se arată cum ~~era presată~~ modera Fiodorova emisiunile. Potrivit textului, în cadrul programulului ei, de multe ori "punctele de vedere opuse au fost fie absente, fie ridiculizate, declarații citite ironic și urmate de comentarii personale ale moderatoarei (ex. „Ускорение реформ… добьет экономию”). Totodată moderatoarea a exprimat opinii personale (ex. „Покупки первой необходимости, Doamne ferește!”) și întrebări tendențioase care amplifică acuzațiile invitaților. Sarcasmul folosit de moderatoare și invitați (ex
„экономика в блестящем состоянии”) transformă aceste critici în instrumente de discreditare, mai degrabă decât în analize obiective. Această abordare compromite formarea liberă și informată a opiniilor publicului, mai ales în contextul în care subiectele abordate sunt de interes public, polarizând audiența și alimentând neîncrederea în autorități printr-un discurs speculativ și dezechilibrat", se spune în raport.