Blocul ÎMPREUNĂ își exprimă profunda "îngrijorare față de informațiile apărute în presă privind intenția Primăriei Chișinău, condusă de Ion Ceban, de a aduce la o competiție sportivă în Chișinău peste 200 de participanți din Federația Rusă și Belarus – inclusiv militari, sportivi cu legături în serviciile speciale ruse și transnistrene, dar și persoane aflate sub sancțiuni internaționale sau provenite din regiunile ocupate ilegal ale Ucrainei"
Este extrem de periculos, într-un context marcat de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, ca administrația locală din Chișinău să se implice în organizarea unui eveniment sportiv care riscă să devină o platformă de penetrare a structurilor de influență ruse în capitala Republicii Moldova. Să nu uităm: una dintre "specializările" Kremlinului este exact aceasta – debarcarea de „omuleți verzi” în teritorii instabile sau vulnerabile, sub pretexte culturale, religioase sau sportive.