Sandu: Dacă mă întrebați pe mine, ar fi fost mai corect, ca guvernarea sau Ministerul Justiției să numească Procurorul General sau cel de la Anticorupție. Noi ne-am asumat responsabilitatea, dar ne-am pomenit în situația în care nu putem face nimic, și apoi trebuie să explicăm cetățenilor de ce schimbarea nu are loc.

Bogza: Păi și dacă vom avea o guvernare pro-rusă, ce facem?

Sandu: Amintiți-vă ce s-a întâmplat în trecut. Legea i-a împiedicat să facă lucrurile care le-au făcut? Nu. Pe de altă parte, când ai o guvernare prost intenționată - se comit abuzuri, sub privirile procurorilor. În Constituție e scris că nu guvernarea trebuie să numească acești oameni, si iata schimbarea durează ani de zile. Respectiv, respectăm Constituția. Dacă am fi avut posibilitatea, ar fi fost mai corect, dacă am fi eșuat - ne-am fi asumat. În multe țări europene PG e numit de guvernare.

Reacția lui Ion Chicu: Cineva trăiește în lumea sa și crede că țara-i aparține...

Stoianoglo: De ce să-l mai numești, dacă poți fi chiar tu și Președinte, și Procuror General, și Judecător? Mai eficient, mai rapid. Nu mai ai nevoie de probe, de legi, de proceduri. Ajunge să crezi că cineva e vinovat. Îl denunți la televizor, îl pui sub învinuire pe Facebook și-l condamni în prime-time. Rapid, fără instanță, fără recurs, fără deranj.