Președinta Maia Sandu consideră, uitându-se în urmă, că ar fi fost mai bine ca Procurorul General și șeful de la Anticorupție să fie numiți de guvernare
Bogza: Păi și dacă vom avea o guvernare pro-rusă, ce facem?
Sandu: Amintiți-vă ce s-a întâmplat în trecut. Legea i-a împiedicat să facă lucrurile care le-au făcut? Nu. Pe de altă parte, când ai o guvernare prost intenționată - se comit abuzuri, sub privirile procurorilor. În Constituție e scris că nu guvernarea trebuie să numească acești oameni, si iata schimbarea durează ani de zile. Respectiv, respectăm Constituția. Dacă am fi avut posibilitatea, ar fi fost mai corect, dacă am fi eșuat - ne-am fi asumat. În multe țări europene PG e numit de guvernare.
Reacția lui Ion Chicu: Cineva trăiește în lumea sa și crede că țara-i aparține...
Stoianoglo: De ce să-l mai numești, dacă poți fi chiar tu și Președinte, și Procuror General, și Judecător? Mai eficient, mai rapid. Nu mai ai nevoie de probe, de legi, de proceduri. Ajunge să crezi că cineva e vinovat. Îl denunți la televizor, îl pui sub învinuire pe Facebook și-l condamni în prime-time. Rapid, fără instanță, fără recurs, fără deranj.