Rise Moldova: „Atac raider sau vânzare fictivă a uzinei Topaz? După invazia Rusiei în Ucraina, Topaz, controlată majoritar de corporația rusă ODK (parte a conglomeratului Rosteh, aflat sub sancțiuni internaționale), a intrat într-o criză financiară severă, fiind incapabilă să-și continue activitatea din cauza blocării transferurilor bancare și a sancțiunilor impuse de Ucraina, UE și SUA.(...) Conflictul s-a acutizat în 2025, când persoane fără legătură clară cu Topaz au preluat conducerea administrativă, blocând accesul fostei directoare, Inna Linnik, și generând acuzații de abuz, concedieri forțate și amenințări. În paralel, Topaz a fost acuzată de producție și export ilegal de echipamente militare, acuzații respinse de conducerea anterioară
Moldova așteaptă cu nerăbdare să continue cooperarea cu Polonia și să lucreze împreună pentru a consolida legăturile bilaterale și pentru a promova calea europeană a Moldovei. Cu acest mesaj a venit președinta Maia Sandu către președintele ales al Poloniei, Karol Nawrocki, transmite IPN
▪️ Deces la Hâncești. Fiica persoanei decedate acuză șefii din spital că ar fi cerut mită și că nu au reacționat corespunzător în cazul tatălui său.
Într-o postare pe facebook, femeia relatează cazul tragic al tatălui său, bărbat vârstnic, imobilizat, care a fost ignorat și tratat necorespunzător la Spitalul Raional Hîncești. Pe 20 mai, acesta a fost adus la spital cu simptome grave (vărsături, delir, lipsă de diureză, edeme, hemoragie), dar a fost consultat superficial, diagnosticat greșit și trimis acasă fără investigații sau tratament. Pe 23 mai, a fost readus la urgență, însă inițial personalul a refuzat să-l interneze, iar familia a fost umilită. Doar după intervenția unui medic din alt spital, pacientul a fost preluat și s-a constatat că era în insuficiență renală acută.
Ulterior, starea lui s-a agravat, prezentând simptome neurologice grave, dar medicii au ignorat solicitările familiei pentru consult de specialitate. În cele din urmă, după insistențele familiei, a fost transferat la Terapie Intensivă, unde medicii veniți de la Chișinău au intervenit și au stabilizat pacientul, explicând că fără această intervenție ar fi murit în acea noapte. A doua zi, sub supravegherea personalului local, pacientul a decedat.
Familia acuză lipsa de empatie, neglijența, intimidarea și chiar sugestii de mită din partea personalului spitalului. Solicită o anchetă și tragerea la răspundere a celor implicați, subliniind că astfel de situații nu trebuie tolerate în sistemul medical public, mai ales în cazul pacienților vulnerabili.