▪️ Deces la Hâncești. Fiica persoanei decedate acuză șefii din spital că ar fi cerut mită și că nu au reacționat corespunzător în cazul tatălui său.

Într-o postare pe facebook, femeia relatează cazul tragic al tatălui său, bărbat vârstnic, imobilizat, care a fost ignorat și tratat necorespunzător la Spitalul Raional Hîncești. Pe 20 mai, acesta a fost adus la spital cu simptome grave (vărsături, delir, lipsă de diureză, edeme, hemoragie), dar a fost consultat superficial, diagnosticat greșit și trimis acasă fără investigații sau tratament. Pe 23 mai, a fost readus la urgență, însă inițial personalul a refuzat să-l interneze, iar familia a fost umilită. Doar după intervenția unui medic din alt spital, pacientul a fost preluat și s-a constatat că era în insuficiență renală acută.

Ulterior, starea lui s-a agravat, prezentând simptome neurologice grave, dar medicii au ignorat solicitările familiei pentru consult de specialitate. În cele din urmă, după insistențele familiei, a fost transferat la Terapie Intensivă, unde medicii veniți de la Chișinău au intervenit și au stabilizat pacientul, explicând că fără această intervenție ar fi murit în acea noapte. A doua zi, sub supravegherea personalului local, pacientul a decedat.

Familia acuză lipsa de empatie, neglijența, intimidarea și chiar sugestii de mită din partea personalului spitalului. Solicită o anchetă și tragerea la răspundere a celor implicați, subliniind că astfel de situații nu trebuie tolerate în sistemul medical public, mai ales în cazul pacienților vulnerabili.