Olesea Stamate a reacționat după ce fracțiunea PAS a exclus-o din formațiune și i-a cerut să-și dea demisia, după modificarea legilor amnistiei. Aceasta nu menționează însă dacă își va da demisia sau nu din funcția de deputată și tratează solicitarea colegilor "cu înțelegere"
Stamate: Cunosc adevărul și am sufletul împăcat: toate acțiunile mele au fost corecte și legale. Încercarea de a-mi implica familia în aceste atacuri murdare, orchestrate de dușmanii guvernării – din interiorul și din afara țării – este inacceptabilă și sub orice limită a decenței.