Așezat în diagonală, de cealaltă parte a mesei ovale de mahon, Elon Musk îl ataca pe Rubio, acuzându-l că nu a redus numărul angajaților.

"N-ai dat afară pe nimeni", i-a spus Musk lui Rubio, adăugând cu dispreț că poate singura persoană pe care a dat-o afară a fost un angajat din Departamentul de Eficiență Guvernamentală al lui Musk.

Rubio a fost furios în privat cu Musk de săptămâni, de când echipa acestuia a închis efectiv o agenție întreagă care se presupunea că era sub controlul lui Rubio: Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională. Însă, în cadrul ședinței extraordinare a cabinetului, în fața președintelui și a altor aproximativ 20 de persoane — detalii care nu au fost raportate anterior — Rubio și-a exprimat nemulțumirile.