Agenția de rating internațional Fitch a confirmat rating-ul Moldovei la B+ cu perspectiva stabiliă. datorie guvernamentală scăzută: 38,5% din PIB vs media țărilor cu același rating (50%), PIB per capita: mai ridicat decât economiile similare, perspectiva de integrare europeană după anunțarea pachetului de sprijin de 1.9 mlrd Euro
The Telegraph: Administrația Trump analizează opțiunea să scoată 35 000 de soldați americani din Germania și să-i mute în Ungaria
SUA: Zâmbesc la cameră, dar se ceartă în privat. New York Times: Elon Musk și secretarul de stat Marco Rubio și-ar fi aruncat replici acide în timpul unei întâlniri de la Casa Albă, din cauza comportamentului miliardarului
Așezat în diagonală, de cealaltă parte a mesei ovale de mahon, Elon Musk îl ataca pe Rubio, acuzându-l că nu a redus numărul angajaților.
"N-ai dat afară pe nimeni", i-a spus Musk lui Rubio, adăugând cu dispreț că poate singura persoană pe care a dat-o afară a fost un angajat din Departamentul de Eficiență Guvernamentală al lui Musk.
Rubio a fost furios în privat cu Musk de săptămâni, de când echipa acestuia a închis efectiv o agenție întreagă care se presupunea că era sub controlul lui Rubio: Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională. Însă, în cadrul ședinței extraordinare a cabinetului, în fața președintelui și a altor aproximativ 20 de persoane — detalii care nu au fost raportate anterior — Rubio și-a exprimat nemulțumirile.
Miliardarul american Elon Musk l-a jignit pe Radoslaw Sikorski, unul dintre cei mai cunoscuți diplomați europeni, în prezent ministru de externe al Poloniei
"Dacă aș închide Starlink-ul, întreg frontul ucrainean se prăbușește", a scris Musk.
Reacția lui Sikorski: "Starlink pentru Ucraina este plătit de Polonia cu $50 de mln pe an. Dacă se va dovedi că SpaceX nu este un partener de încredere, va trebui să căutăm un alt furnizor"
În replică, Musk i-a scris: "Fă liniște, om mic. Plătiți doar o mică parte din costul adevărat. Și nu există substitut pentru Starlink"
A intervenit și secretarul de stat american, Marco Rubio: "Nimeni nu a făcut vreo amenințare cu privire la întreruperea conexiunii Ucrainei la Starlink. Și spuneți mulțumesc pentru că, fără Starlink, Ucraina ar fi pierdut acest război de mult timp și rușii ar fi fost acum la granița cu Polonia".
Replica lui Sikorski: "Mulțumim, Marco, pentru confirmarea că vitejii soldați ai Ucrainei se pot baza pe serviciul vital de internet furnizat în comun de 🇺🇸 și 🇵🇱. Împreună, Europa și Statele Unite pot ajuta 🇺🇦 să obțină o pace dreaptă".