Șalaru: Parlamentul a aprobat legea care permite armatei să doboare dronele rusești care intră în spațiul aerian al României. “Suveraniștii “au votat împotrivă, fiindcă suntem suverani doar în raport cu UE și NATO, nu și cu Rusia, violarea spațiului aerian de către ruși nu este nimic altceva decât o “vizită de prietenie”. În comparație cu ce se întâmplă azi în lume acesta e un fapt minor.

În lista deputaților care au votat NU, l-am văzut și pe deputatul Aur, basarabeanul Valeriu Munteanu, fost deputat și ministru PL, cel care a cerut de la Maia Sandu să-i anuleze lui Simion interdicția de intrare în RM. Probabil că Simion vrea să participe activ la campania lui Georgescu și la destabilizarea RM în contextul alegerilor parlamentare din această toamnă. Acest deputat, militant pentru unire, a votat NU la ordinul Moscovei și se pregătește, împreună cu Simion, să-i aducă la putere în RM pe pro-ruși. Acest deputat face parte din partidul care a cerut României să nu mai ajute RM.

Astăzi Republica Moldova este amenințată de Rusia dintr-o parte și de conservele rusești din cealaltă parte. Eu mi-aș dori ca România să apere și R.Moldova de dronele rusești care, deja, au devenit un pericol pentru Basarabia și cetățenii ei. Partidele “suveraniste” au zis NU suveranității României și DA vasalității față de Rusia. Acesta nu este patriotism. Sabotarea siguranței naționale este un act de trădare de patrie.