Pentru a elimina riscul ca regimul de la Tiraspol să ne închidă lumina, construim 3 linii electrice aeriene de tensiune înaltă: Isaccea - Vulcănești, Bălți – Suceava și Strășeni – Gutinaș, care să ne asigure cu energie electrică de pe piața europeană.

Pentru a acoperi consumul de energie electrică după încheierea sezonului de încălzire, când CET-urile nu vor mai funcționa la capacitatea maximă, construim noi centrale electrice mici, cu motoare cu ardere internă, cu o capacitate totală de 225 MW. În plus, construim două centrale pe cogenerare de 55 MW și, în curând, vom lansa procesul de construcție a unei centrale care să înlocuiască CET-2, de peste 250 MW.