SA Energocom a anunțat că, în perioada 1-10 februarie, a cumpărat pentru regiunea transnistreană, conform solicitărilor Tiraspoltransgaz și dispoziției Comisiei pentru Situații Excepționale (CSE), 26,456 milioane metri cubi de gaze.
Pentru aceste achiziții au fost utilizate integral cele 20 de milioane de euro destinate raioanelor de est din contul grantului de urgență oferit de Uniunea Europeană R. Moldova. Prețul de achiziție a constituit în jur de 57 euro/MWh (sau aproape 600 euro/1000 m3). „La acest preț se adaugă taxe regulatorii (care sunt reglementate), alte taxe și cheltuieli logistice și de transport, care în unele cazuri pot ajunge la aproape 25% din costul de achiziție”, menționează Energocom.
Din aceeași ediție
Premierul Recean spune cum se pregătește Moldova pentru reducerea dependenței de Rusia:
Pentru a elimina riscul ca regimul de la Tiraspol să ne închidă lumina, construim 3 linii electrice aeriene de tensiune înaltă: Isaccea - Vulcănești, Bălți – Suceava și Strășeni – Gutinaș, care să ne asigure cu energie electrică de pe piața europeană.
Pentru a acoperi consumul de energie electrică după încheierea sezonului de încălzire, când CET-urile nu vor mai funcționa la capacitatea maximă, construim noi centrale electrice mici, cu motoare cu ardere internă, cu o capacitate totală de 225 MW. În plus, construim două centrale pe cogenerare de 55 MW și, în curând, vom lansa procesul de construcție a unei centrale care să înlocuiască CET-2, de peste 250 MW.