"Nu vom mai putea să ne facem singuri locuințele. Vom fi obligați să angajăm o companie de construcții și să achităm costuri suplimentare”, a declarat Costiuc.
Deputatul PAS, Vasile Grădinaru a declarat că informațiile sunt false și că cetățenii "pot efectua lucrări individual".
După un ping-pong al declarațiilor timp de 4 zile, Ministerul Infrastructurii a explicat că "deși unele lucrări pot fi realizate de proprietari cu forțele proprii, anumite lucrări esențiale, care vizează siguranța structurală, instalațiile de gaze și altele, trebuie realizate de către companii autorizate".
Pentru că legea pare să fie scrisă ambiguu și lasă loc de interpretări, ministrul Infrastructurii a adăugat că aspectele clarificatoare vor fi introduse prin o modificare nouă a legii. Sursa asigură cetățenii că există posibilitatea de a construi sau repara locuințele proprii, fără a apela la o companie autorizată, dar cu respectarea unor condiții legale stricte pentru siguranța și stabilitatea construcțiilor.
#Opoziție
Bâlbâiala guvernării PAS pe subiectul noului Cod Urbanistic: Odată intrat în vigoare la sfârșitul lunii ianuarie, mai mulți bloggeri printre care și mahalagiul Vasile Costiuc susțin că acesta prevede că o persoană fizică nu-și mai poate construi o casă, fără să contracteze o companie autorizată pentru acest lucru