Din aceeași ediție
Președinția, despre protestele din regiunea transnistreană: "Acum este clar pentru toată lumea cine a provocat această criză umanitară, de fapt, în stânga Nistrului. Chișinăul niciodată nu s-a opus livrărilor de gaze pe malul stâng... . (...) Anume, factorul de decizie din Tiraspol trebuie să-și revizuiască comportamentul și să vină în întâmpinarea cetățenilor de pe malul stâng care au domiciliul în regiune..."
Alexandr Slusari cere detalii de la șeful MoldovaGaz: __Solicit insistent ca domnul Ceban, în situația, care devine tot mai tensionată, să ofere explicații publice dacă, cu cine și despre ce există negocieri în privința importului gazului în Transnistria.__
P.S.: Din informația mea varianta cu compania cipriotă Ozbor Enterpises , care toată lume discută în ultimele zile, este o pistă falsă. Aceasta firma a rezervat capacitățile pentru furnizarea gazului către alt beneficiar.