Dar, să nu greșim să credem că momentul nu este unul periculos. Acum știm cert că o escaladare nucleară în Ucraina a fost oprită de determinarea președintelui Biden de a implica SUA în conflict în cazul în care Putin ar fi folosit astfel de arme. Nu-l văd pe Trump făcând asta, iar "capacitatea lui de negociere" este o altă glumă sinistră (creată de propaganda MAGA) pe lângă tehnicile rusești de escaladare-dezescaladare.
Rușii întâi dau cu pumnul/bomba și abia apoi negociază, ăsta e modul lor de a discuta orice. Iar Rusia nu se compară cu SUA la capacitate convențională, se compară doar la capacitate strategică/nucleară. Sincer, o speranță mai mare ar putea fi de acum China decât SUA în a-l ține pe Putin în frâu să nu facă vreo prostie. Și, bineînțeles, de acum e momentul UE, singura pe care Ucraina se mai poate baza cu adevărat.