Îi interesează doar binele personal. Pentru chestiuni personale vin cu drag pe malul drept (Moldova), când trebuie să ajute oamenii care suferă de frig în r. transnistreană în ședințe de lucru - nu vin și spun că "se simt amenințați"
Serebrian: "Atât Ignatiev, cât și alți reprezentanți de la Tiraspol, spun că se simt amenințați când sunt invitați la întâlniri de lucru la Chișinău. Invocă pretextul că se simt amenințați. În privat, însă, toți au trecut pe malul drept cu diferite ocazii în ultimul an, acest lucru și poate fi demonstrat".