Ședință de lucru la Guvern cu reprezentanții celor mai mari companii din sectorul agroalimentar. Programul de compensații, care urma să fie anunțat săptămâna trecută, amânat pentru „perioada următoare”
Energocom va cumpăra 30 MW de energie electrică din România. „Prețul nu poate fi divulgat deocamdată”
SA Energocom a semnat un contract de achiziție a energiei electrice pentru o cantitate de 30 MW bandă (24 de ore din 24) cu OMV Petrom România, valabil în perioada 10 – 31 ianuarie. Conform condițiilor contractului, prețul nu poate fi divulgat deocamdată, dar este mai mic decât ofertele existente pe piață. În următoarele săptămâni se așteaptă oscilație de prețuri legate cu reluarea activității economice, ce va genera un consum mai mare, atât în România, cât și în Republica Moldova
Din cauza situației financiare dificile a ÎS "Calea Ferată din Moldova", care nu permite continuarea circulației trenurilor suburbane, întreprinderea anunță:
- trenul NR 604/603 Chișinău – Bender-3 se anulează:
cu plecare din Chișinău – începând cu 12.01.2025,
cu plecare din Bender-3 – începând cu 13.01.2025;
- trenul NR 6924/6923 Bălți-Sl. – Rogojeni se anulează:
cu plecare din Bălți-Sl. – începând cu 12.01.2025,
cu plecare din Rogojeni – începând cu 13.01.2025.