Energocom va cumpăra 30 MW de energie electrică din România. „Prețul nu poate fi divulgat deocamdată”
SA Energocom a semnat un contract de achiziție a energiei electrice pentru o cantitate de 30 MW bandă (24 de ore din 24) cu OMV Petrom România, valabil în perioada 10 – 31 ianuarie. Conform condițiilor contractului, prețul nu poate fi divulgat deocamdată, dar este mai mic decât ofertele existente pe piață. În următoarele săptămâni se așteaptă oscilație de prețuri legate cu reluarea activității economice, ce va genera un consum mai mare, atât în România, cât și în Republica Moldova