Situația e mai proastă decât le-a spus Krasnoselskii oamenilor din r. transnistreană: Au cărbuni doar pentru cca 30 de zile, și nu 50 de zile cum le spunea anterior
Guvernul R. Moldova: MGRES/Centrala de la Dnestrovsk funcționează, în prezent, pe cărbune, consumul zilnic fiind de 1000 tone, din care se produc 140-150 MW de energie electrică. Rezervele de cărbune vor ajunge aproximativ până la finele lunii ianuarie curent, o perioadă mai redusă decât cea de 50 de zile, anunțată anterior. “Poliția, serviciile medicale și serviciile de urgență sunt pregătite să ofere sprijin oamenilor care vor avea nevoie de ajutor. Autoritățile centrale țin legătura constantă cu primarii localităților vizate de deconectări pentru schimb de informații despre situația din regiune.”