1️⃣ Păcat că oamenii nu înțeleg. Nu e vorba nici de cele $11 mlrd datorii pe care le au la gaz, și nici despre pretinsa datorie pe care o are malul drept. Așa se întâmplă dacă stai sub papucul rusesc și nu-ți pui niciodată întrebări de ce îți dau gratuit ani de zile resurse energetice. La un moment dat, în limba lor - te kidanesc. În cel mai greu moment. Asta au și făcut. În mijlocul iernii, pe 1 ianuarie, doar ca să-și atingă scopul să destabilizeze situația în regiune. Deși au avut posibilitatea să livreze gaz pe ruta alternativă Transbalcanică. Nu au făcut-o pentru că au alte interese. Oare vor învăța lecția oamenii de pe malul Nistrului de data asta? Acum devine mai clar de ce pe malul drept se dă o bătălie de decenii, cu scopul de a ne rupe de această influență. Pentru că ne folosesc în interesul lor, șantajându-ne cu gazul. Mai bine plătim mai scump - dar e bine ca noi să decidem ce se întâmplă cu țara noastră.

2️⃣ Păcat că oamenii nu văd. În UE, de azi noapte s-au extins spațiul Schengen, deci oamenii pot călători și mai liber, lucru de care vom beneficia și mulți din noi. Pentru mine e uluitor cum oamenii încă vor să aparțină spațiului estic, inclusiv cei din r. transnistreană, un loc unde oamenii prin alegerile lor spun asta - ține-ți-ne legați, șantajați-ne, ține-ți-ne ne ostatici, băteți-vă joc de noi. Asta este pur și simplu incredibil de greu de înțeles.

3️⃣ Celor care spun că votul nu contează. A venit momentul când cetățenii din stânga Nistrului au aflat pe piele lor cum e să votezi greșit sau să nu votezi argumentându-ți deciziile precum că... "oricum nu se va schimba nimic". Lucrurile s-au schimbat radical de azi pentru că au ales să fie conduși de aceeași bandă care controlează regiunea și o mulg de bani de zeci de ani. Ei stau la cald, într-o țară europeană, fiți sigur, dar oamenii simpli trag acum toate greutățile.

Repet, îmi pare rău pentru oamenii liberi de acolo, indiferent că vorbesc mai mult română sau rusă. Nu este exclus că peste 20 de zile rușii le vor da din nou gaz "pe gratis" și se vor erija în rol de salvatori, după ce au creat situația asta.

Dar vreau să cred că data viitoare oamenii vor alege libertatea și nu se vor mai lăsa ținuți în țarc de liderii separatiști. Acele așa zise autorități, cu ajutorul trupelor străine - sunt de fapt cei care îi țin în anii 90 și îi șantajează de 30 de ani. La fel, vreau să cred că separatiștii vor termina cu propaganda (deja devenită idioată) și vor accepta ajutoarele umanitare ale Chișinăului (cele care și le permite).