Și Maia Sandu a făcut un îndemn către populație în care îndeamnă cetățenii și instituțiile publice și private să economisească energia, oferind și câteva exemple
Documentul prevede, între altele, că furnizorii de servicii media vor asigura difuzarea în orele de maximă audiență a materialelor privind eficientizarea consumului de curent electric în vederea sensibilizării opiniei publice.
De asemenea, începând cu 1 ianuarie 2025, în instituției publice și unitățile comerciale din țară va fi redus iluminatul interior cu cel puțin 30%, va fi stinsă lumina în încăperile în care nu se află nimeni, va fi limitată activitatea ascensoarelor și escalatoarelor în orele de vârf (07:00 - 11:00 și 18:00 - 23:00).