Documentul prevede, între altele, că furnizorii de servicii media vor asigura difuzarea în orele de maximă audiență a materialelor privind eficientizarea consumului de curent electric în vederea sensibilizării opiniei publice.
De asemenea, începând cu 1 ianuarie 2025, în instituției publice și unitățile comerciale din țară va fi redus iluminatul interior cu cel puțin 30%, va fi stinsă lumina în încăperile în care nu se află nimeni, va fi limitată activitatea ascensoarelor și escalatoarelor în orele de vârf (07:00 - 11:00 și 18:00 - 23:00).
Din aceeași ediție
Și Maia Sandu a făcut un îndemn către populație în care îndeamnă cetățenii și instituțiile publice și private să economisească energia, oferind și câteva exemple