Din aceeași ediție
Milioane în vânt! Cum ignorăm șansa de a avea o Moldovă Digitală. O știre TV8 arată că există mai multe instituții publice, cu servicii digitalizate peste 50%, însă nu au avut nicio solicitare online
Camera de Comerț și industrie a investit, cu ajutorul partenerilor externi, circa șapte milioane de lei pentru a-și digitaliza serviciile. Oamenii preferă însă ghișeele, nu doar din neștiință, ci și pentru că unele instituții ale statului nu recunosc certificatele emise electronic.
O altă instituție care și-a digitalizat serviciile în proporție de peste 75%, inclusiv și pe cele care au „zero” solicitări, este Agenția pentru Proprietate Intelectuală (AGEPI).
Peste 70% din tranzacțiile de pe piața valutară, efectuate în EURO, de la începutul anului: Euro va înlocui dolarul ca monedă de referință pentru stabilirea cursului oficial al leului, de la 2 ianuarie 2025
Marian: Evoluția energiei regenerabile în țara noastră în ultimii ani - majorare de aproape 6 ori a ponderii regenerabilelor în total consum