Igor Dodon a făcut o analiză a ce se întâmplă în lume și a ajuns la o concluzie: "Alegerile prezidențiale din România au confirmat tendința globală - tot mai mulți oameni din diferite țări și pe diferite continente vor să scape de sub controlul și agenda globaliștilor. Oamenii doresc ca statele lor să fie suverane și independente și să voteze pentru politicieni care susțin interesul național și păstrarea valorilor tradiționale. Globaliștii, sorosiții și ONG-urile își pierd puterea"