Avertismentul unui membru al Consiliului de Observatori de la „Moldovagaz”, Sergiu Tofilat: „Există un risc mare ca Moldovagaz să nu mai poată cumpăra gaze. Avem rezerve până la sfârșitul lui decembrie și trebuie să numim administrare externă”
„De două luni, Moldovagaz este fără conducere. Din cei nouă membri ai Consiliului de Administrație a rămas doar un administrator interimar (Vadim Ceban n.r.). Atribuțiile lui sunt limitate de regulament: poate lua decizii până la 11,5 milioane de lei (sau 0,1% din valoarea patrimoniului Moldovagaz). Orice tranzacție mai mare trebuie aprobată de Consiliul de Administrație, care nu există. Cu alte cuvinte, dacă cealaltă parte solicită aprobarea tranzacției, Moldovagaz este obligată s-o confirme în două săptămâni, dar nu o poate face pentru că nu are Consiliu de Administrație”, explică Tofilat cercul vicios provocat de reprezentanții „Gazprom”.
Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a anunțat că pregătește o vizită la Moscova, la invitația Gazprom, pentru a încerca să soluționeze mai multe probleme sensibile, inclusiv furnizarea de gaz pentru regiunea transnistreană, după ce Ucraina a spus că nu va mai permite tranzitul de gaz pe teritoriul său din ianuarie 2025.