„De două luni, Moldovagaz este fără conducere. Din cei nouă membri ai Consiliului de Administrație a rămas doar un administrator interimar (Vadim Ceban n.r.). Atribuțiile lui sunt limitate de regulament: poate lua decizii până la 11,5 milioane de lei (sau 0,1% din valoarea patrimoniului Moldovagaz). Orice tranzacție mai mare trebuie aprobată de Consiliul de Administrație, care nu există. Cu alte cuvinte, dacă cealaltă parte solicită aprobarea tranzacției, Moldovagaz este obligată s-o confirme în două săptămâni, dar nu o poate face pentru că nu are Consiliu de Administrație”, explică Tofilat cercul vicios provocat de reprezentanții „Gazprom”.

Ministrul Energiei, Victor Parlicov, a anunțat că pregătește o vizită la Moscova, la invitația Gazprom, pentru a încerca să soluționeze mai multe probleme sensibile, inclusiv furnizarea de gaz pentru regiunea transnistreană, după ce Ucraina a spus că nu va mai permite tranzitul de gaz pe teritoriul său din ianuarie 2025.