Înregistrări AUDIO. Extras din investigația TV8 referitor la Frauda Bancară de acum 10 ani: Discuțiile dintre Șor și Platon arată că existau planuri pentru a salva cele 3 bănci, cu sume mai puțin costisitoare, dar, se pare, s-a dorit cel mai scump plan
În înregistrările audio, Șor povestește că vorbea cu Leancă la fiecare 2 zile și i-a propus următorul plan:
Șor: "În BEM erau credite neperformante de 9 miliarde de lei, în realitate, asta era gaura de fapt. Le-am propus statul să dea la BEM 2 miliarde, eu mai găsesc 1 miliard, vor fi 3, mai adunăm de pe piață 1 dacă nu vor încurca. Cu 4 mlrd cumpărăm hârtii de valoare și ne menținem pe linia de plutire, dar nu murim. Eu le-am propus o soluție de 2-3 mlrd, da, ar fi durat vreo 20 de ani, dar banii ar fi rămas la stat și toți pe linia de plutire".
În 2015 Șor le-a spus jurnaliștilor la o conferință publică că nu a cerut vreodată bani de la stat.
În fața camerei, Iurie Leancă neagă faptul că discuta cu Șor și că acesta i-ar fi propus vreun plan de salvare a celor 3 bănci.
Din discuțiile dintre Șor și Platon, se poate deduce că Guvernul Leancă a fost împins spre acordarea garanțiilor de stat încă din vara 2014.
Ulterior, în discuțiile private, Șor îi spune lui Platon că anume acele scurgeri de informații au indus panica în societate și au determinat Guvernul să emită garanțiile
Șor: Dacă nu erau acele scurgeri, nu ar fi fost nimic. Nu că au fost scurgeri, dar piz.... ce scurgeri. Au început toți să scoată banii, sume mari, nimeni nu aducea bani, BNM nu dădea nimic. Eu am început să strig că ne ținem 1-2 luni, dar nu mai mult în situația aceea. Și s-a întâmplat - ne-am ținut 2 luni.
🎞 Investigația integrală aici
#FraudaBancară