Socialiștii, după 2 săptămâni de la alegeri, spun printre rânduri că nu agreează corupția politică, însă dar doar atât cât le este favorabil. În declarația sa, PSRM nu condamnă direct corupția electorală practicată de rețeaua Șor
Coruperea alegătorilor ca si utilizarea resurselor administrative, politizarea instituțiilor de stat sunt la fel de periculoase pentru alegeri democratice si trebuie condamnate. Discuția despre corupția politică e doar un pretext pentru Președinție de a aduna sub aripa ei alte partide, ca să mimeze procesul democratic. Or, în Republica Moldova nu mai există democrație reală, fiindcă trăim sub un regim politic abuziv, care a fraudat alegerile și a forțat un scor electoral prin care să se mențină la putere. Noi condamnăm coruperea politică a alegătorilor, dar totodată condamnăm și alte încălcări care s-au comis și riscă să fie comise în viitor. Mai ales din partea partidului de guvernare. De aceea, dacă se va organiza odată o discuție serioasă între partide, ea trebuie să se desfășoare pe o platformă neutră și să abordeze lucrurile complex, cu soluții care să fie puse în aplicare.
Reținuți de separatiști și apoi eliberați. În cursul zilei de astăzi, echipa Studio L Căușeni, compusă din tehnicianul Octavian Lupăcescu și cameramanul Ion Moroz, avea planificată realizarea unei emisiuni în satul Fîrlădeni. Urmând indicațiile navigatorului, aceștia au ales ruta prin localitatea Gîsca, fără a anticipa pericolele care îi așteptau. În jurul orei 10:20, la trecerea prin postul de control din Gîsca, automobilul lor, un Mitsubishi Outlander plin cu echipament tehnic de specialitate, a fost oprit de indivizi care s-au prezentat ca reprezentanți ai KGB-ului local neconstituțional. Fără a li se oferi explicații clare, le-au fost verificate documentele, după care li s-a comunicat că vor fi escortați la Bender pentru a li se aplica o amendă de 200 de ruble. Un ofițer rus s-a urcat în mașina lor, preluând practic controlul asupra deplasării lor. După ce le-a fost aplicată o amendă, au fost eliberați
Chicu continuă retorica sa publică toxică și divizatorie: „Mă invită una, aleasă prin fraudă și corupție electorală. Nu vom participa la consultările inițiate de Maia Sandu"
Constituția Republicii Moldova a fost republicată în Monitorul Oficial. Documentul, modificat prin referendum, subliniază că aderarea la Uniunea Europeană reprezintă obiectivul strategic al țării