Coruperea alegătorilor ca si utilizarea resurselor administrative, politizarea instituțiilor de stat sunt la fel de periculoase pentru alegeri democratice si trebuie condamnate. Discuția despre corupția politică e doar un pretext pentru Președinție de a aduna sub aripa ei alte partide, ca să mimeze procesul democratic. Or, în Republica Moldova nu mai există democrație reală, fiindcă trăim sub un regim politic abuziv, care a fraudat alegerile și a forțat un scor electoral prin care să se mențină la putere. Noi condamnăm coruperea politică a alegătorilor, dar totodată condamnăm și alte încălcări care s-au comis și riscă să fie comise în viitor. Mai ales din partea partidului de guvernare. De aceea, dacă se va organiza odată o discuție serioasă între partide, ea trebuie să se desfășoare pe o platformă neutră și să abordeze lucrurile complex, cu soluții care să fie puse în aplicare.