Licitația de la STISC, partea 10, punct și virgulă: Guvernul anunță că a oprit licitația de 15.4 mln de lei cu privire la procurarea unui sistem de semnătură electronică extern și a făcut publică poziția sa referitor la situația creată
Notă importantă: __Am primit reacția Guvernului pe acest subiect cu cca 2 săptămâni înalte de alegerile prezidențiale și referendumul UE. Am considerat oportun să amân publicarea textului, pentru ca informațiile mele să nu fie folosite în alegeri de propagandă rusească.__
💡După câteva săptămâni de la solicitarea comentariului, într-o precizare pentru canalul nostru, Guvernul informează că "a decis să achiziționeze această soluție pentru a asigura sustenabilitatea sistemului. Licitația curentă este anulată de Guvern și va fi reluată cu respectarea la toate criteriile de transparență. Dacă cineva din industrie dorește să urmărească procesul, poate fi invitat".
Contrar tuturor celor vehiculate până acum în spațiul public, Executivul spune că cea ce conține "EvoSign azi reprezintă doar 10% din ceea ce își dorește să achiziționeze prin STISC". "Asta pentru că semnătura electronică este despre încrederea în serviciile de semnătură (trusted services), iar aceasta trebuie certificată la cel mai înalt nivel". Potrivit Executivului, ipoteza că "EvoSign este mai ieftină ar fi una greșită, pentru că o astfel de soluție trebuie certificată, iar pe lângă asta - integrată în celelalte sisteme guvernamentale. Toate aceste lucrări costă.
Un alt aspect important care este menționat - accesibilitatea pentru diasporă. Potrivit sursei, acest punct este non-negociabil pentru Guvern, astfel că orice soluție licitată urmează să ofere această perspectivă".
Spre final, Executivul declară că "domeniul de activitate al STISC este complex. Guvernul cu ajutorul partenerilor face efortul de modernizare a instituției, proceselor și elementelor software și hardware folosite".
*