LIVE Marți, 23 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🔴

Licitația de la STISC, partea 10, punct și virgulă: Guvernul anunță că a oprit licitația de 15.4 mln de lei cu privire la procurarea unui sistem de semnătură electronică extern și a făcut publică poziția sa referitor la situația creată

15 noiembrie 2024, 11:22
Din aceeași ediție
❗️

Notă importantă: __Am primit reacția Guvernului pe acest subiect cu cca 2 săptămâni înalte de alegerile prezidențiale și referendumul UE. Am considerat oportun să amân publicarea textului, pentru ca informațiile mele să nu fie folosite în alegeri de propagandă rusească.__

15 noiembrie 2024, 11:22

💡După câteva săptămâni de la solicitarea comentariului, într-o precizare pentru canalul nostru, Guvernul informează că "a decis să achiziționeze această soluție pentru a asigura sustenabilitatea sistemului. Licitația curentă este anulată de Guvern și va fi reluată cu respectarea la toate criteriile de transparență. Dacă cineva din industrie dorește să urmărească procesul, poate fi invitat".

Contrar tuturor celor vehiculate până acum în spațiul public, Executivul spune că cea ce conține "EvoSign azi reprezintă doar 10% din ceea ce își dorește să achiziționeze prin STISC". "Asta pentru că semnătura electronică este despre încrederea în serviciile de semnătură (trusted services), iar aceasta trebuie certificată la cel mai înalt nivel". Potrivit Executivului, ipoteza că "EvoSign este mai ieftină ar fi una greșită, pentru că o astfel de soluție trebuie certificată, iar pe lângă asta - integrată în celelalte sisteme guvernamentale. Toate aceste lucrări costă.

Un alt aspect important care este menționat - accesibilitatea pentru diasporă. Potrivit sursei, acest punct este non-negociabil pentru Guvern, astfel că orice soluție licitată urmează să ofere această perspectivă".

Spre final, Executivul declară că "domeniul de activitate al STISC este complex. Guvernul cu ajutorul partenerilor face efortul de modernizare a instituției, proceselor și elementelor software și hardware folosite".

*

🔗 Link
🧨

Potrivit unor surse neoficiale din Guvern implicate în proces, explicația mai largă a contextului, în viziunea lor, e următoarea: Agențiile responsabile ar fi primit cel puțin 2 termene oferite încă în 2022 cu privire la dezvoltarea soluției de autentificare și semnare, pregătirea documentației și certificare. Încălcarea termenilor finali, în 2023 și în lipsa unui instrument funcțional, fără documentație, Guvernul a decis să procure una externă (autentificare + semnare) prin care își dorește instant: Certificare deja existentă conform eIDAS 2.0 (ultima certificare UE, pentru ca semnătura electronică moldovenească să fie din start recunoscută în UE și viceversa), să existe o singură semnătură per persoană, și nu câteva ca în prezent pentru fiecare entitate (PF, PJ, multe USB-uri), ușurință în adopția de către Diasporă, managementul semnăturilor electronice atât pe web, cât și pe mobile, permite și alte soluții de conectare și semnare, nu doar una, cum a fost gândit EvoSign. (...) Aceeași sursă menționează că Guvernul nu va opri dezvoltarea aplicației EvoSign și îl vede ca un produs complementar

15 noiembrie 2024, 11:22
🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale