Recorder a dezvăluit că unul dintre acționarii importanți de la NORDIS este Vladimir Ciorbă, care este soțul șefei comisiei juridice din Camera Deputaților - Laura Vicol. Aceasta s-a afișat în ultimii ani cu mașină de 200 de mii de Euro care aparține Nordis, a declarat avere de jumătate de mln de euro și s-a lăudat cu un ceas Richard Mille - de 180 de mii de euro.
Potrivit investigației, Nordis a încheiat cu sute de investitori antecontracte, a încasat parțial sau integral contravaloarea pentru apartamente încă acum câțiva ani, iar apoi la Cadastru s-a văzut că acele apartamente au fost revândute unor altor companii deținute de Nordis. În alte cazuri, apartamentele de la malul mării, deși erau gata, nu se predau clienților. În schimb, erau închiriate în regim hotelier pentru turiștii de pe litoral, în beneficiul Nordis.
Contractele au fost autentificate de diferiți notari, unde apare și Ioana Băsescu, fiica fostului președinte. Toți s-au ferit să comenteze situația, declarând că nu e posibil ca un apartament să fie vândut de 2 ori.
Nordis includea în clauzele din contract aspecte abuzive, care punea firma în poziție de putere: Clienții nu au voie să vorbească despre Nordis și să denigreze compania, în caz contrar, pentru fiecare ieșire - riscă penalitate 20 mii euro. Totodată, Nordis a profitat de niște lacune din Codul Civil românesc: Dacă dezvoltatorul nu predă apartamentul în termenul stabilit, cumpărătorul are la dispoziție 6 luni pentru a cere asta în instanță. Nordis a inserat în antecontracte o prevedere care micșorează acest termen de la 6 luni - la doar 2 luni. Când se împlinea termenul, nu mai răspundeau la apeluri, iar clienții trebuie să meargă în instanță.
Deși au fost sesizați din ianuarie, procurorii nu s-au mișcat deloc până în septembrie. Investigația a fost publicată pe 7 octombrie, iar pe 8 - Laura Vicol și-a dat demisia din funcția deținută la Comisia Juridică.
Compania Nordis neagă cele dezvăluite într-un comunicat de presă: În ultimele zile, Nordis Group a fost ținta unor atacuri media care au adus în discuție atât activitatea companiei, cât și integritatea acesteia. Nu am vândut apartamente de două ori. Este imposibil acest lucru. Am plătit rezilieri și despăgubiri în valoare de 115.000.000 de lei. Clienții sau partenerii au apelat ulterior la presiuni și șantaj pentru a obține beneficii suplimentare.
Din aceeași ediție