LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
🇺🇸

Harris îl devansează cu 49% la 46% pe Trump la nivel naţional, arată un sondaj NYT. Ea este susţinută de 9% dintre alegătorii republicani

9 octombrie 2024, 09:58 · sursa: g4media.ro ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
💶

PAS și Partidul Nostru au cheltuit cel mai mult pentru susținerea candidatului la prezidențiale. PAS este partidul care a raportat la CEC cele mai mari cheltuieli pentru susținerea candidatei Maia Sandu în campania electorală, mai exact 2,6 milioane de lei. Iar Partidul Nostru ar fi cheltuit peste 950 de mii de lei în campania electorală a lui Renato Usatîi

9 octombrie 2024, 09:58
sursa: agora.md ↗ Sursă 🔗 Link
🎥

Documentar HBO: Peter Todd ar fi Satoshi Nakamoto - inventatorul Bitcoin

9 octombrie 2024, 09:58
sursa: politico.eu ↗ Sursă 🔗 Link
🔥

🇷🇴 O nouă investigație Recorder în România de impact major. Publicația a dezvăluit cum dezvoltatorul imobiliar Nordis ar fi vândut același apartament de mai multe ori, în complexele sale, iar investitorii au rămas la mila acestuia din cauza unor prevederi abuzive din contract. Suma prejudiciului ar ajunge la cca 10 mln de euro

9 octombrie 2024, 09:58

Recorder a dezvăluit că unul dintre acționarii importanți de la NORDIS este Vladimir Ciorbă, care este soțul șefei comisiei juridice din Camera Deputaților - Laura Vicol. Aceasta s-a afișat în ultimii ani cu mașină de 200 de mii de Euro care aparține Nordis, a declarat avere de jumătate de mln de euro și s-a lăudat cu un ceas Richard Mille - de 180 de mii de euro.

Potrivit investigației, Nordis a încheiat cu sute de investitori antecontracte, a încasat parțial sau integral contravaloarea pentru apartamente încă acum câțiva ani, iar apoi la Cadastru s-a văzut că acele apartamente au fost revândute unor altor companii deținute de Nordis. În alte cazuri, apartamentele de la malul mării, deși erau gata, nu se predau clienților. În schimb, erau închiriate în regim hotelier pentru turiștii de pe litoral, în beneficiul Nordis.

Contractele au fost autentificate de diferiți notari, unde apare și Ioana Băsescu, fiica fostului președinte. Toți s-au ferit să comenteze situația, declarând că nu e posibil ca un apartament să fie vândut de 2 ori.

Nordis includea în clauzele din contract aspecte abuzive, care punea firma în poziție de putere: Clienții nu au voie să vorbească despre Nordis și să denigreze compania, în caz contrar, pentru fiecare ieșire - riscă penalitate 20 mii euro. Totodată, Nordis a profitat de niște lacune din Codul Civil românesc: Dacă dezvoltatorul nu predă apartamentul în termenul stabilit, cumpărătorul are la dispoziție 6 luni pentru a cere asta în instanță. Nordis a inserat în antecontracte o prevedere care micșorează acest termen de la 6 luni - la doar 2 luni. Când se împlinea termenul, nu mai răspundeau la apeluri, iar clienții trebuie să meargă în instanță.

Deși au fost sesizați din ianuarie, procurorii nu s-au mișcat deloc până în septembrie. Investigația a fost publicată pe 7 octombrie, iar pe 8 - Laura Vicol și-a dat demisia din funcția deținută la Comisia Juridică.

Compania Nordis neagă cele dezvăluite într-un comunicat de presă: În ultimele zile, Nordis Group a fost ținta unor atacuri media care au adus în discuție atât activitatea companiei, cât și integritatea acesteia. Nu am vândut apartamente de două ori. Este imposibil acest lucru. Am plătit rezilieri și despăgubiri în valoare de 115.000.000 de lei. Clienții sau partenerii au apelat ulterior la presiuni și șantaj pentru a obține beneficii suplimentare.

sursa: youtube.com ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale