Rușii continuă recrutarea cetățenilor în scopuri subversive. Gruparea criminală „ȘOR” continuă campania de recrutare a cetățenilor în calitate de voluntari în organizația „Evrazia”. În acest sens, pe platforma Telegram au fost create mai multe grupe, unde oamenii sunt ademeniți cu bani pentru a deveni „voluntar” în cadrul organizației create de oamenii condamnatului fugar Ilan Șor. Un asemenea caz s-a produs zilele trecute în raionul Sîngerei, unde zeci de persoane au fost recrutate, fiind obligate să ofere copiile buletinelor de identitate, dar și să confirme identitatea, expediind un video-selfie de 5-10 secunde. Pentru a beneficia de bani, aceștia urmează să invite în grup alte cinci persoane. În grupul sus-menționat se discută diverse subiecte politice, inclusiv se organizează concursuri. Din cele mai recente se numără un concurs pentru cele mai „bune” glume despre președintele R.Moldova, Maia Sandu (de fapt, o campanie de denigrare), iar câștigătorii vor primi un telefon mobil