Din aceeași ediție
Ion Chicu, sesizare împotriva Maiei Sandu la CEC, unde a prezentat fotografii cu minori care participă în campania de la Glodeni: "Cerem CEC aplicarea sancțiunilor stabilite de lege"
Moldovenii au procurat valori mobiliare de stat în total de peste 78 de mil. de lei
Cu „Dumnezeu” și cu falsuri la mitingul din Comrat: „Găgăuzia are nevoie de Șor” vs. „Găgăuzia nu are nevoie de Uniunea Europeană”
Rușii continuă recrutarea cetățenilor în scopuri subversive. Gruparea criminală „ȘOR” continuă campania de recrutare a cetățenilor în calitate de voluntari în organizația „Evrazia”. În acest sens, pe platforma Telegram au fost create mai multe grupe, unde oamenii sunt ademeniți cu bani pentru a deveni „voluntar” în cadrul organizației create de oamenii condamnatului fugar Ilan Șor. Un asemenea caz s-a produs zilele trecute în raionul Sîngerei, unde zeci de persoane au fost recrutate, fiind obligate să ofere copiile buletinelor de identitate, dar și să confirme identitatea, expediind un video-selfie de 5-10 secunde. Pentru a beneficia de bani, aceștia urmează să invite în grup alte cinci persoane. În grupul sus-menționat se discută diverse subiecte politice, inclusiv se organizează concursuri. Din cele mai recente se numără un concurs pentru cele mai „bune” glume despre președintele R.Moldova, Maia Sandu (de fapt, o campanie de denigrare), iar câștigătorii vor primi un telefon mobil