Din aceeași ediție
Somați din 2022, decizie aplicată în 2024. Compania „Gările Auto Moderne” , despre care presa a scris anterior că ar fi afiliată cu Șor, a depus o plângere penală la Centrul Național Anticorupție, miercuri, 11 septembrie. Reprezentanții companiei acuză Întreprinderea de Stat „Direcția pentru Exploatarea Imobilului” și reprezentanții organelor afacerilor interne de acțiuni pretins ilegale, susținând că aceștia au pătruns fără autorizație și au ocupat birourile administrației companiei
”Show de prost gust”. Reacția Agenției Proprietății Publice la declarațiile investitorului privat „Gările Auto Moderne”
Pe 17 decembrie 2018, a fost semnat contractul de concesiune a autogărilor cu SRL „Gările Auto Moderne”, valabil pe o perioadă de 25 de ani. Conform angajamentelor contractuale, partenerul privat urma să modernizeze 30 de gări și stații auto în termen de maximum trei ani, angajament pe care nu și l-a îndeplinit. Ulterior, în vara anului 2022, contractul de parteneriat public-privat pentru modernizarea autogărilor a fost rezoluționat din cauza neprezentării garanției de bună execuție și neîndeplinirii planului de investiții asumat.